BOUN VPN Hizmet Duyurusu

Değerli Öğretim Üyeleri,

BOUN VPN hizmeti kullanıma açılmıştır.

VPN Nedir?

VPN, Virtual Private Network'un (Sanal Özel Ağ'ın) kısaltmasıdır. VPN ile İnternet erişimli ağlar üzerinden güvenli bir şekilde kullanıcıların kendi kurum ve kurum kaynaklarına erişimleri sağlanmaktadır. Kullanıcı ve kurum arasında kurulan VPN bağlantısı üzerindeki haberleşme şifrelenerek haberleşmenin üçüncü kişiler tarafından dinlemesi engellenir. Aynı zamanda haberleşme içeriğinin bütünlüğü (haberleşme içeriğinin değiştirilmemesi) sağlanır.

BOUN VPN Hizmeti ile Neler Yapılabilir?

Kullanıcılar VPN sistemine bağlandıklarında kurum içinden sanal bir IP adresi alırlar. Bu sayede kurum dışına yasaklı olan lisanslama hizmetleri gibi servislerden faydalabilirler ve(ya) kurum içindeki bilgisayarlarına dosya paylaşımı veya uzak masaüstü seviyelerinde erişebilirler.

BOUN VPN Hizmeti Sınırları Nelerdir?

VPN hizmeti eş zamanlı olarak 200 kullancıya hizmet vermektedir ve kullanıcılar VPN hizmetine eş zamanlı olarak en fazla 1 bağlantı yapabilirler. Servise bağlı oldukları süre içinde kullanıcıların internet trafiği BOUN Net üzerinden geçmektedir. Bu nedenle bağlantı süresince "Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kaynakları Kullanım Politikaları" geçerlidir.

Detaylı bilgi için:

http://www.cc.boun.edu.tr/?q=tr/content/boun-vpn-hizmeti